Niewymagające kwiaty na balkon. Wybieramy najbardziej wytrzymałe kwiaty balkonowe
Niewymagające kwiaty na balkon.
Kwiaty balkonowe, nawet te niewymagające potrzebują do życia światła, wody i żyznej ziemi. Należy im zapewnić to minimum, a odwdzięczą się nam pięknym wyglądem od wiosny do pierwszych przymrozków. Przed zakupem warto sprawdzić jakie wymagania ma dana roślina i jakie stanowisko preferuje. Czy będzie dobrze czuła się na nasłonecznionym balkonie wschodnim lub południowym, czy raczej odpowiedni będzie dla niej zacieniony balkon północny lub zachodni.
Wybieramy kwiaty doniczkowe
Niewymagające kwiaty na balkon dłużej pozostaną piękne niż inne gatunki, nawet gdy zdarzy nam się zapomnieć o ich pielęgnacji. Więc jeśli często wyjeżdżamy, zapominamy o regularnym podlewaniu albo po prostu nie mamy ręki do roślin, wybierzmy poniższe gatunki roślin.
Oto TOP 13 w kategorii niewymagające kwiaty na balkon.
- Pelargonia
- Petunia/Surfinia
- Begonia
- Koleus
- Bakopa
- Bidens
- Osteospermum
- Aksamitka
- Niezapominajki
- Rojnik
- Kalanchoe Blossfelda
- Smagliczka nadmorska
- Barwinek
Niewymagające kwiaty na balkon.
Nasz przegląd roślin balkonowych zaczniemy od gatunków roślin balkonowych, które polecamy początkującym lub zajętym ogrodnikom:
Petunia (surfinia) kwitnie od maja do pierwszych przymrozków. Ma nie tylko urocze białe, różowe, fioletowe kwiaty w różnych kolorach, lecz jest także bardzo prosta w hodowli: wystarczy zapewnić jej regularne ją nawadniać (nie można doprowadzić do zupełnego przesuszenia) oraz ze względu na kruchość - osłaniać przed wiatrem i deszczem. Petunia to roślina jednoroczna. Uprawia się ją najczęściej w wiszących donicach.
Bidens nazywany jest przez ogrodników uczepem. To roślina balkonowo-rabatowa. Odmiany bidensa różnią się między innymi wielkością i budową kwiatów. Bidens ma niewielkie potrzeby. Wymaga regularnego podlewania. Dobry będzie dla niej słoneczny balkon. Uczep nie boi się wiatru, kwitnie nieprzerwanie całe lato i jesień. To gatunek odporny na choroby.
Begonia nie boi się wiatru, bo ma mocne korzenie i łodygi. Trzeba jej zapewnić wilgotne podłoże, bo to roślina tropikalna (z Brazylii). Kwitnie od maja aż do późnej jesieni. Lubi stanowiska półcieniste, ale kwiat poradzi sobie też wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Bakopa – ma białe, fioletowe lub niebieskawe kwiaty. Kwitnie od czerwca do września. W naturalnym środowisku rośnie na terenach podmokłych albo bagiennych, dlatego roślinę należy systematycznie podlewać. Najładniej wygląda w wiszącej donicy.
Koleus (pokrzywka brazylijska). Ma bardzo ładne różnokolorowe liście. Jeśli pada hasło: niewymagające kwiaty na balkon, odpowiadamy koleus. Rośnie szybko, wystarczy go regularnie podlewać. Jest wrażliwy na mocne promienie słoneczne, dlatego uprawiamy go na ocienionym balkonie.
Kwiaty balkonowe, które można przesuszyć
Wszystkie wymienione powyżej rośliny lubią regularne podlewanie. A co posadzić na balkonie, gdy często wyjeżdżamy i nie możemy im zapewnić stale wilgotnej ziemi? Oto najlepsze kwiaty balkonowe, które nie wymagają częstego podlewania - gatunki odporne na suszę, charakteryzują się tym, że skutecznie magazynują wodę w łodygach i liściach.
Stokrotka afrykańska, inaczej nazywana osteospermum nie lubi dużej ilości wody. Kwitnie długo, od kwietnia do września. Nazywana jest też gerberą ogrodową. Jej kwiaty zamykają się podczas złej pogody. Kolor stokrotki afrykańskiej jest zróżnicowany w zależności od odmiany. Barw kwiatów jest wiele: biały, żółty, czerwony, niebieski, różowy lub fioletowy.
Niezapominajki to są kwiatki z bajki. Chyba nie ma osoby, która by ich nie lubiła. Dobrze znoszą słońce, chociaż preferują stanowiska cieniste. Podłoże powinno być lekko wilgotne, ale w przypadku tego gatunku powinno wystrzegać się obfitego podlewania.
Pelargonie (pelargonia rabatowa) to chyba najpopularniejsze rośliny balkonowe w Polsce i w Europie. Nic w tym dziwnego, bo to bardzo wytrzymałe kwiaty, które dodatkowo są bardzo łatwe w uprawie. Bujnie kwitną całe lato i jesień, aż do pierwszych przymrozków. To wyjątkowo niewymagające kwiaty na balkon, które są odporne na suszę. Lubią rosnąć w pełnym słońcu. Balkon wschodni lub balkon południowy będzie dla pelargonii idealny.
Smagliczka nadmorska to roślina jednoroczna o drobnych kwiatkach w kolorze białym. Ma gęste kwiatostany, słoneczny balkon będzie dla niej odpowiednim miejscem. Chociaż wymaga wilgotnego podłoża, spokojnie poradzi sobie z okazjonalnym, krótkim przesuszeniem.
Barwinek pospolity źle znosi silne słońce, lepiej rosnąć będzie na zacienionym balkonie. Ma drobne kwiatki, tworzy fioletowe kobierce.
Są jeszcze sukulenty. To najbardziej niewymagające kwiaty na balkon. Rosną wolno, ale są praktycznie bezobsługowe.
Kalanchoe Blossfelda jest wieloletnią rośliną należącą do rodziny gruboszowatych. Ma kolorowe drobne kwiatki, które magazynują wodę. Jest łatwa w uprawie. Preferuje słoneczne stanowiska.
Rojnik to drugi popularny w Europie sukulet. Nie można go często podlewać. Gdy ma zbyt wilgotne podłoże, jego korzenie gniją. Jest przepiękny. Wygląda jak dekoracyjna rozeta.